Wypadek w czasie podróży służbowej


Wypadek w czasie podróży służbowej

Podróże służbowe to okazja do rozwoju i zdobywania nowych doświadczeń. Jak każda podróż, niosą jednak ze sobą ryzyko wypadków. Czy wypadek w delegacji zawsze kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania? W jaki sposób zabezpieczyć pracownika na okoliczność nieszczęśliwych zdarzeń w trakcie takiego wyjazdu? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym poradniku.Czym jest wypadek podczas delegacji?

Wypadek podczas delegacji (czy też podróży służbowej) definiowany jest jako nieszczęśliwe zdarzenie, do którego doszło podczas wykonywania pracy w momencie, gdy pracownik przebywał w podróży, do której został oddelegowany przez pracodawcę. Aby takie zdarzenie mogło być zaklasyfikowane jako wypadek przy pracy, muszą zostać spełnione takie kryteria, jak:


 • przyczyna zewnętrzna. Wypadek podczas podróży służbowej musi zostać wywołane przez czynnik zewnętrzny, tj. coś, co występuje poza organizmem człowieka. Może to być na przykład działanie sił przyrody, wypadek z udziałem osób trzecich, czy zdarzenie związane z nieprawidłowym działaniem maszyn czy sprzętów,
 • nagły charakter. Zdarzenie musi mieć charakter nieprzewidziany i nagły, co oznacza, że następuje ono niespodziewanie i w krótkim czasie, co odróżnia wypadek od choroby zawodowej czy stopniowego pogorszenia stanu zdrowia,
 • skutek w postaci urazu lub śmierci. W wyniku zdarzenia pracownik musi doznać uszczerbku na zdrowiu lub ponieść śmierć. Uraz może obejmować zarówno szkody fizyczne, jak i psychiczne, pod warunkiem że są one bezpośrednim skutkiem wypadku,
 • związek z pracą. Wypadek pracownika na delegacji musi mieć bezpośredni związek z wykonywanymi obowiązkami służbowymi lub wystąpić w trakcie ich wykonywania. Oznacza to, że zdarzenie musi mieć miejsce w okolicznościach związanych z pracą, w tym podczas wykonywania zadań zawodowych poza stałym miejscem pracy.


Wypadek podczas podróży służbowej a ubezpieczenie

Ubezpieczenie dla pracownika podczas podróży służbowej to bardzo ważny element, który chroni przed finansowymi konsekwencjami wypadków i innych nieszczęśliwych zdarzeń, do których może dojść podczas wyjazdów zagranicznych. Co powinna zawierać polisa dla pracownika?


 • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – to podstawa bezpiecznego wyjazdu. Zapewnia pokrycie kosztów związanych z leczeniem jeśli pracownikowi przydarzy się wypadek w czasie podróży służbowej. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza podczas zagranicznych podróży, gdzie koszty leczenia mogą być bardzo wysokie.
 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – zapewnia odszkodowanie i wsparcie finansowe w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem. Jest to szczególnie ważne dla osób wykonujących pracę fizyczną. NNW to także odszkodowanie dla rodziny w sytuacji, gdy nastąpi śmierć pracownika w delegacji.
 • Assistance – wsparcie organizacyjne i finansowe w nagłych przypadkach, takich jak konieczność wcześniejszego powrotu, pomoc w organizacji leczenia, czy wsparcie w przypadku utraty dokumentów. To kompleksowa pomoc, która może być nieoceniona w trudnych sytuacjach, takich jak wypadek w czasie podróży służbowej.


Dodatkowe elementy, które mogą znacznie poszerzyć zakres ochrony i które warto rozważyć to:


 • ubezpieczenie OC,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • rozszerzenie o wykonywanie pracy fizycznej,
 • ochrona dla osób z chorobami przewlekłymi.


Warto pamiętać, że kompleksowe ubezpieczenie podróży służbowej to gwarancja spokoju zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. To także mniejsze ryzyko nieprzewidzianych kosztów i problemów związanych z wypadkami w delegacji.

Wypadek w delegacji – ubezpieczenie z biurem podróży dla firm

Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie podróży służbowej, warto skorzystać z pomocy biura podróży dla firm. W PTQV zapewniamy kompleksową obsługę w zakresie ubezpieczeń dla pracowników delegowanych za granicę. Obejmuje to nie tylko pomoc w selekcji odpowiednio dopasowanej polisy, ale także wsparcie w przeprowadzeniu wszystkich procedur związanych z jej wykupieniem. Dzięki profesjonalizmowi i bogatemu doświadczeniu naszych agentów klienci mają możliwość uzyskania ubezpieczenia, które w pełni odpowiada wymaganiom konkretnego wyjazdu, przy jednoczesnym zapewnieniu, że koszty są adekwatne do zakresu ochrony.

Wybierając Polish Travel Quo Vadis zyskujesz nie tylko gwarancję najwyższej jakości świadczonych usług, ale także spokój podczas wyjazdu. Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj całą naszą ofertę, która obejmuje sprawną organizację i kompleksową obsługę podróży służbowych, dopasowaną do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Zapewniamy m.in. takie usługi jak:Zaufaj doświadczonym specjalistom i zadbaj o to, by podróże służbowe stały się bezpieczne i wyjątkowe!


Podróże służbowe dla firm


Biuro podróży Polish Travel Quo Vadis w Warszawie oferuje kompleksową obsługę podróży służbowych dla firm.
W tym rezerwacje hoteli, bilety lotnicze, ubezpieczenia podróży, wynajem samochodów, sprzedaż biletów kolejowych oraz autobusowych i promowych.
Jesteśmy biurem podróży z siedzibą w centrum Warszawy, posiadamy licencję akredytowanego agenta IATA,
sprzedajemy bilety lotnicze wszystkich linii lotniczych zarówno IATA jak i tanich przewoźników.
Rezerwujemy hotele w Polsce oraz za granicą. Organizujemy imprezy typu MICE – meetings, incentives, conferencess, events.
Organizujemy wyjazdy grupowe, wyjazdy dla firm, spotkania firmowe, szkolenia, wyjazdy na targi i konferencje, organizujemy wyjazdy na misje gospodarcze.
Zapraszamy.


Zapytaj o ofertę