Krzemionki Opatowskie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to region prehistorycznych kopalni krzemienia pasiastego, znajdują się tam również dwie kopalnie “Borownia” i “Korycizna” oraz osada na wzgórzu “Gawroniec”.
Krzemionki uznano za szczególne miejsce, gdyż mówi się, że jest to najstarszy dowód na przemysłową działalność człowieka. Kopalnie zostały odkryte dopiero w 1922 roku, a od 1994 stanowią pomnik historii. Rok później zostały również uznane za rezerwat przyrody.
Tegorocznych nominacji było 36 z całego świata, ale tylko jedna z Polski. Zasłużone miejsce na liście UNESCO to świetna reklama dla Krzemionek Opatowskich, która z pewnością przyciągnie turystów nie tylko z Polski, lecz z całego świata. Obiekt położony jest w województwie świętokrzyskim, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego.
W Krzemionkach zlokalizowano ok. 4 tys. szybów połączonych siecią chodników; szyby mają do 9 metrów głębokości. W kopalniach ze skał wapiennych wydobywano krzemień, który służył do wytwarzania narzędzi.
Mimo bardzo długiej historii tego miejsce niezwykle dobrze zachowała się zarówno podziemna architektura, taka jak chodniki, jak i krajobraz na powierzchni – w dalszym ciągu można obserwować leje poszybowe, dawne wejścia do kopalń otoczone fałdami gruzu wapiennego. Krzemionki zachwycają również różnorodnością kopalń od tych najpłytszych jamowych, przez niszowe po głębokie filarowo-komorowe i komorowe.
zdjęcie: facebook/krzemionki